ШВЕЙЦАРСКАТА ПРОГРАМА ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО ЩЕ ПОДКРЕПЯ ГРАЖДАНСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ В БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ 5 ГОДИНИ
Швейцарско-българският механизъм за гражданска активност и прозрачност ще стартира от 1-ви август 2024 г.
Механизмът за гражданска активност и прозрачност (Civic Engagement and Transparency Facility – CETF) е насочен към укрепването на гражданското участие и отвореното управление в България. В основата на тази инициатива са гражданските организации, които имат ключова роля за повишаването на знанието на гражданите относно техните права и отговорности. Общата цел е повече български граждани да бъдат активно ангажирани и да участват в по-прозрачен и приобщаващ обществен дебат по отношение на решенията, които ги засягат.
Балкански институт по труда и социалната политика, заедно с Български център за нестопанско право и INNOVABRIDGE сме част от консорциум, избран чрез тръжна процедура, който ще бъде оператор на второто издание на Швейцарско-българския механизъм за гражданска активност и прозрачност.
Програмата ще подкрепи сдружения, фондации и читалища през следващите 5 години с 10 млн. швейцарски франка. Това ще бъде постигнато чрез укрепване на гражданския сектор като основен участник в развитието, който балансира интересите на държавата, бизнеса и обществото както на местно, така и на национално ниво, като по този начин допринася за намаляване на различията.
Механизмът ще включва три компонента:
- Изграждане на капацитет – този компонент ще бъде насочен към изграждане на знания и умения в гражданските организации за отчетност и прозрачност, фокусиране върху ключовата им дейност и утвърждаването им като независими обединения, които са посветени на своята мисия и оценяват въздействието от своята работа.
- Фонд за безвъзмездно финансиране с две линии на финансиране:
- Гражданско овластяване и ангажираност – Целта на този компонент е да допринесе за приобщаващо и представително вземане на решения и управление с акцент върху по-слабо развитите региони, включително и да насърчи ефективни публично-частни, междусекторни и граждански партньорства.
- Финансово устойчив граждански сектор – Целта на този компонент е да повиши капацитета на гражданските организации за набиране на средства и да улесни развиването на бизнес, свързан с мисията им, посредством подхода „учене чрез правене“, подкрепа за разработване и внедряване на конкретни практики за набиране на средства и генериране на приходи.
- Стратегически инициативи с три конкретни проекта
- Проект за управление на природните ресурси и биоразнообразието – Проектът цели да засили междусекторните партньорства в областта на устойчивото развитие и споделената отговорност при управление на природните ресурси. Очаква се проектът да използва местните познания, за да гарантира, че екологично съобразните политики и практики съответстват на нуждите и ценностите на различните общности.
- Проект за стратегизиране на гражданското пространство – Проектът цели да активизира гражданските организации от цялата страна да инициират разговори и да предложат конкретни мерки, ключови за развитието на гражданското общество. Като част от тези усилия проектът следва да създаде модел (механизъм) за разработване, съгласуване и одобряване на стратегически документи чрез участие и ангажираност на всички заинтересовани страни.
- Проект за гражданско образование – Проектът е насочен към подкрепа на гражданските инициативи на местно ниво за стимулиране на гражданското образование и осигуряване на национално въздействие. Този проект следва да даде възможност на малки организации и неформални групи извън София да упражняват демократични практики и гражданска активност, като по този начин повиши гражданското участие в страната.
Всички тези компоненти са взаимосвързани и допълващи се в контекста на цялостния политически диалог и сътрудничество между организациите на гражданите, институциите и бизнеса както на местно, така и на национално ниво.
През месец май 2024, в рамките на подготвителния етап, програмният оператор проведе консултации с представители на заинтересованите страни. Основният извод за средата за работа на българските граждански организации е, че въпреки разочарованието от намаляващия интензитет на гражданското участие и социално-политическите фактори, които влияят на гражданското пространство, организациите се нуждаят от възможности и финансова подкрепа, за да участват по-активно в процесите на вземане на решения. Те се възприемат като ключов фактор, способен да постави важни обществени въпроси и да ангажира хората в процеса на разработване и приемане на различни политики. Съществена заплаха е, че политиките се прокарват без адекватно обсъждане или ясни комуникационни кампании. От съществено значение е местните общности да участват в дебатите по важни обществени въпроси, а решенията да се основават на доказателства, да се обсъждат и да се съобщават ясно.
Механизмът ще подобри и двустранните отношения между Швейцария и България чрез предаване на швейцарските ценности и подходи към активното гражданство и чрез изграждане на швейцарско-български партньорства както на проектно, така и на програмно ниво.